Сусрет
ТРАДИЦИОНАЛНЕ БОГОЈАВЉЕНСКЕ СВЕЧАНОСТИ У ОХРИДУ
На многаја љета
„Свећење богојављенске водице је традиционални празник у свим православним црквама, сећање на Христово крштење у Јордану. Почиње литургијом, наставља се литијом, онда се скаче у ледено језеро и плива за крст. Као што видите, цео град је на обали и наши бројни гости. Свечано је и радосно”, каже Александар Петрески, градоначелник Охрида
Зубато јануарско сунце у бистрим таласима Охридског језера. Древни град одевен у беличасто рухо, обасјан златом небеске светлости, ишчекивао је још један величанствени празник. Вековима га његови житељи прослављају, уз радосни поздрав „на много година”.
Са бројних храмова оглашавају се јутарња празнична звона. Реке свечано одевених људи сливају се из свих делова града ка пристаништу. На самој обали охридски ресторани и произвођачи точе врућу ракију, да загреју Охриђане и многе госте из свих делова Македоније, региона, као и даљих иностранстава. А велики број иностраних туриста и ове године дошло је да присуствује богојављенским свечаностима у граду Климента и Наума, ученика великих словенских просветитеља Ћирила и Методија.
Средишњи чин манифестације, као и свих ових минулих година, јесте спуштање позлаћеног крста у језеро. Потом најодважнији скачу у ледену воду и пливају за Крст, настојећи да први до њега стигну.
Након молитве и освећења богојављенске воде, уз присуство председника Македоније Ђорђа Иванова и градоначелника Охрида Александра Петреског, тачно у 11 часова са једног од усидрених бродова позлаћени крст је у воду спустио митрополит Тимотеј. Око 1.300 људи, колико их се ове године пријавило за то витешко надметање, скачу у воду и пливају. Најспретнији инајсрећнији био је Охриђанин Митко Топецхаров, који је по пети пут успео да изрони крст и тако постао локални херој. По веровању, осим златног двадесетчетворокаратног крста, који дарују кумови свечаности, срећни ронилац добија благослов да обиђе сваку кућу у граду, где доносећи благодат освећеног крста домаћину, добија новац и друге дарове.
– Свећење водице је традиционални празник и обред у свим православним црквама, као сећање на Христово крштење у реци Јордан. Према древном обичају, овај дан почиње светом литургијом, наставља се литијом до језера, где се освећује вода и плива за крст. Као што видите, скоро цео град је на обали. Точе се кувана ракија и вино, свечано је и радосно – каже Александар Петрески, градоначелник Охрида, наглашавајући да је манифестација последњих година све масовнија. – Циљ нам је да ово прерасте у светску православну манифестацију.
Иначе, Охрид је град који живи интензивно током целе године, пре свега захваљујући вековном културном наслеђу, срдачним и гостољубивим мештанима, укусној храни, питкој капљици, доброј музици на далеко познатих охридских тамбурашких клапа.
***
Град музеј
Приликом недавних археолошких ископавања, археолози су у Охриду открили нове слојеве из бронзаног и гвозденог доба. Из хеленистичког и римског периода пронађени су керамика, мермерна пластика, бронзане фигуре Дедала и Диониса, по свој прилици и Зевса. До сада су пронађени артефакти позније антике, рановизантијског доба и средњег века...
Испод Горње порте Старог града откривен је антички амфитеатар. На његовим каменим седиштима још беху уклесана имена сталних посетилаца.
***
Базилика
На археолошком локалитету око Цркве светог Климента откривена је монументална ранохришћанска базилика са атријумом на северној страни, нортекс са подом у мозаику на западној страни и крстионица са мозаичким орнаментима. Претпоставља се је базилика била посвећена апостолу Павлу, који је, верује се, у првом веку проповедао и на овим просторима.
На истом локалитету пронађено је и више од 2.000 гробова из периода од IX до XV века.
***
Храмови
У Охриду, кажу, има толико православних храмова да се свакога дана у години можете молити у неком другом. У граду и ближој околини сачувано је и двадесетак бисерних средњовековних храмова, попут Цркве свете Софије из XI века, Цркве светог Јована Канеа из XIII века, Цркве светог Николе Болничког и Богородице Болничке из XIV века, Црква светог Климента (Богородице Перивлепте) из XIII века, Светог Наума Охридског из X века...